facebook ico

Historie Křesadla

Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci.

Křesadlo 2001-2002

Myšlenka každoročního ocenění dobrovolníků vznikla v rámci Mezinárodního roku dobrovolníků v roce 2001. Na mezinárodní konferenci o dobrovolnictví v Kroměříži na jaře 2001 řekla Arlene Schindler, dlouholetá propagátorka dobrovolnictví v USA: „Je to ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci“, a motto bylo na světě. Hledali jsme ještě název ceny a shodli jsme se na názvu Křesadlo.

První křesadla navrhla akademická malířka Alena Šrámková, která ale nemohla nalézt žádný vzor. V muzeích jsou často dva kamínky, kterými se o sebe křeše, někteří znají z dětství mechanické kovové křesadlo na zapalování plynového sporáku. V ilustracích k pohádkám H. Ch. Andersena je na obrázcích křesadlo v rukách lidiček nejasně zobrazeno – možná i ilustrátor měl podobné potíže.

Nakonec výtvarnice udělala několik návrhů, komise jeden vybrala a student pražské VŠUP Jiří Papcůn dva roky křesadla vyráběl. Byl to předmět hodný Járy Cimrmana – zapalovač bez benzinu v dřevěném stojánku, ale podstatné bylo jeho poslání – dobrovolníci pomáhají vykřesat jiskry lidství.

V roce 2001 se křesadla předávala poprvé v Praze (10 křesadel) a v Havlíčkově Brodě (3x). V Kroměříži mají vlastní model, křemínky v krabičce s troudem (2001, 2002). V roce 2002 celkem 31 křesadel, které kromě Prahy (10x) předávali naši partneři v šesti městech – Česká Lípa (3x), České Budějovice (4x), Pelhřimov (3x), Olomouc (3x), Ústí nad Labem (5x) a Zlín (3x).

Křesadlo 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008

Na podzim 2003 napsal Josef Porsch – jeden z dobrovolníků oceněných křesadlem v roce 2002, že by bylo pěkné předávat skutečné křesadlo. Byl by to předmět, který by spojoval současnost s dávnými tradicemi. Rozdělat oheň je myšlenka služby pro druhé. Pravé křesadlo je vykovaný kus železa stočený konci k sobě. Křesadlem, které používali staří Slované i Keltové, se křeše o pazourek.

Od roku 2003 vyrábí podle starých vzorů opravdová a funkční křesadla kovář Jaroslav Zíval. Atmosféra hradu Křivoklát, kde jsme byli poprvé nové Křesadlo objednat, byla působivá a každé křesadlo si jí nese v sobě. Návod, jak křesadlo používat je jednoduchý. Když nenajdete pazourek, stačí i kousek křemene a jiskry lítají…

V roce 2003 bylo rozdáno 40 Křesadel v Praze, Zlíně, Ústí nad Labem, Písku, Havlíčkově Brodě, Hradci Králové, Kladně a Turnově. V roce 2004 to bylo 41 Křesadel v Praze, Turnově, Ústí nad Labem, Českém Těšíně, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Havlíčkově Brodě, Kladně a Liberci. V roce 2005 to bylo 50 Křesadel v Praze, Plzni, Liberci, Frýdku-Místku, Ústí nad Labem, Jindřichově Hradci, Kladně, Turnově a Havlíčkově Brodě. V roce 2006 bylo rozdáno 53 Křesadel v Praze, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Kladně, Plzni, Písku, Liberci, Třinci, Turnově a Havlíčkově Brodě.

Zpracoval: Jiří Tošner
jtosner@hest.cz

Generálním partnerem pro monitoring médií je NEWTON IT. Programy HESTIA podporují Ch. S. Mott Foundation Flint, Nadace rozvoje občanské společnosti z programu Make a Connection, Hlavní město Praha, Městská část Praha 1, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Ministerstvo zdravotnictví České republiky Zlínský kraj Město Vsetín Ministerstvo vnitra České republiky Vsetín info.cz – informační web pro Vsetín a okolí
Přepnout na původní zobrazení
...